Proč zahradničit s dětmi? Toto jsou hlavní benefity hry na zahradníka

7 min.
09. kvě'25

Rychlý svět technologií a sociálních sítí nás všechny chtě nechtě nutí žít stejně rychle. Daní za to je nejen naše zdraví, ale také vztahy a doplácí na to i dětství našich dětí. Právě zahradničení je jednou z aktivit, při které dokáže rodina opět zpomalit a spojit se s přírodou. Pojďte se s námi podívat na hlavní benefity práce v zahradě.

Zahradničení s dětmi není jen o pěstování. Během prací na zahradě u dětí probouzíte lásku k přírodě, pěstujete u nich zvědavost, kreativitu, trpělivost a smysl pro zodpovědnost. Nebojte se zašpinit si s dětmi ruce a vrhněte se naplno do krásy péče o zahradu. Nemusí být vůbec velká, zázraky se totiž mohou stát i na balkoně.

Někdo by řekl, že hlavním a jediným benefitem zahradničení je chutná úroda z vlastních zdrojů. Ano, doma vypěstovaná zelenina a ovoce je cílem každého zahradníka, ale práce na zahradě není jen o tom. Zahradničení s dětmi s sebou přináší několik benefitů:

  • Přispívá k všestrannému rozvoji smyslů. Děti v rukou cítí různé velikosti a strukturu semínek, půdu, dřevo, lístky. Mohou vonět k různým květinám a vidí pestré barvy přírody. Rozvíjí se tedy hmat, čich a zrak, ale při ochutnávání úrody i chuť a nezaostává ani sluch.
  • Motivuje děti ke konzumaci zeleniny a ovoce. Mnohé děti odmítají jíst zejména zeleninu, ale vlastní úroda je může povzbudit k tomu, aby ochutnaly, co vypěstovaly.
  • Probouzí zvědavost a na základě toho i učení. Děti zjišťují, jaký vliv mají roční období, co udělá s rostlinami příliš mnoho deště a jak je ovlivní dlouhodobé sucho. Kromě toho děti poznají pestrou paletu ovoce a zeleniny a jednotlivé odrůdy. Zahradničení je nikdy nekončící proces učení nejen pro děti, ale i pro dospělé.
  • Podporuje kreativitu, ač se to na první pohled nemusí tak zdát. Dejte dětem při zakládání zahrady volnou ruku a uvidíte, jakou barvu květin vyberou, jaký tvar zahrady si zvolí a podobně. Zahradničení má sice pravidla, ale může být i kreativní a zábavné.
  • Posiluje rodinná pouta, protože je to činnost, do které se mohou zapojit všichni členové rodiny.
  • Spojuje děti s přírodou a učí je, jak důležité je starat se o ni.
  • Pěstování jakýchkoli rostlin, ať už okrasných nebo užitkových, vyžaduje každodenní pozornost, péči a určitou míru zodpovědnosti.

Dievčatko v záhrade

Čtyři kroky k úspěšnému zahradničení

Zahradničení s dětmi má řadu výhod, ze kterých budou čerpat nejen děti, ale i rodiče. Pro začátek k této příjemné aktivitě budete potřebovat jen trochu prostoru, půdy a vody, zahradní nářadí a pár semínek nebo sazenic. Pokud jste nikdy neměli vlastní zahradu, nemusíte se ničeho bát. Na všechno přijdete spolu s dětmi. Tak pojďme na to.

1. Naplánujte si zahradní prostor

Každá rostlina potřebuje slunce a stín, ovšem v jiném poměru. Některé druhy zeleniny, ale i květiny mají v oblibě přímé sluneční záření a nevadí jim, když na ně sluneční paprsky dopadají během celého dne. Jiné rostliny naopak preferují stín a příliš mnoho slunce jim škodí.

Podívejte se na prostor, na kterém chcete založit svoji zahradu a spolu s dětmi nakreslete půdorys budoucí zahrady. Do mapy zaznačte slunečná a stinná místa a zapište do legendy, kdy a na jaká místa dopadá slunce. Na základě toho můžete vybrat rostliny, pro které budou podmínky ve vaší budoucí zahradě jako šité na míru. Děti se díky této přípravě naučí plánovat, logicky myslet a analyzovat.

2. Prozkoumejte půdu

Při zahradničení se nevyhnete špinavým rukám, oblečení a možná se dětem dostane trochu hlíny i do vlasů. I díky tomu se ale postupně propracujete k úspěšně založené zahradě. Nejprve však musíte vědět, s jakou půdou budete pracovat. Pomocí ruční lopatky nebo rýčem vykopejte alespoň 15 cm hlubokou jámu. Vezměte hrst hlíny a silně ji v dlani stiskněte. Pokud zůstane pohromadě, máte jílovitou půdu, ale rozpadne-li se, máte půdu písčitou.

Nejvhodnější hlína je taková, která je lehká a nadýchaná, což umožňuje vodě a živinám rychle se dostat k rostlině a zároveň je tato hlína dostatečně pevná na to, aby udržela kořeny pěkně pohromadě. Do jakékoli půdy přidejte ještě před sázením kompost a rašelinu, důkladně tuto směs promíchejte a hned tak zlepšíte kvalitu své půdy.

Počítejte také s tím, že během rytí a kopání možná narazíte na různé červy a žížaly. Děti se jich mohou zaleknout a mohou jim připadat ošklivé, vysvětlete jim však, že tito obyvatelé půdy jsou prospěšní a pomáhají provzdušňovat půdu. Objevení červů je zároveň dalším benefitem zahradničení – podněcuje to zvědavost u dětí a i takovýmto způsobem se malí zahradníci dozvědí něco o podzemním ekosystému a o tom, jak důležité jsou pro zahradu téměř neviditelné živé organismy.

Deti v záhrade

3. Voda jako základ

S vodou je to podobně jako se sluncem a stínem – některé rostliny přežijí pár dní bez zalévání, jiné chtějí mít zase „nohy ve vodě“. Pokud si nejste s dětmi jisti, zda je třeba rostliny v zahradě už zalít, osvojte si test s kamenem. Na půdu položte kámen (ideálně takový, který dokážou zvednout i děti) a každé dva dny (během horkých dní i každý den) zkontrolujte hlínu pod ním. Pokud je půda vlhká, zahradu ještě nemusíte zalévat, ale je-li suchá, vytahujte konvičky a pusťte se do zalévání.

Samozřejmě, vlhkost půdy můžete otestovat i vlastníma rukama. Do půdy zapíchněte prst (asi do hloubky 5 cm) a v případě, že jej vytáhnete suchý, musíte zahradu zalít. Myslete na to, že zalévání je pro rostliny jako dodržování pitného režimu. Při nedostatku vody rostliny trpí a jsou ve stresu, nerostou dostatečně rychle, chybí jim živiny a zanedbávání zalévání může vyústit i v jejich vysušení. Bez pravidelné zálivky se děti nedočkají úrody, proto je zahradničení i o disciplíně a zodpovědnosti.

4. Nezapomínejte na výživu

Ano, čtete správně, i rostlinky potřebují jíst a ne vždy jim stačí jen zalévání. Jejich oblíbeným jídlem je kompost, tedy rozložená organická hmota, kterou můžete vytvořit i doma. V současnosti existují i ​​malé kuchyňské kompostéry nebo kompostéry na balkon, do kterých pravidelně přidáváte kuchyňský odpad, například slupky ze zeleniny a ovoce, kávovou usazeninu, skořápky z vajíček a podobně. V kompostu se postupem času jednotlivé „ingredience“ rozloží a vytvoří živiny pro zahradu.

Slunce, půda, voda a živiny jsou čtyři základní elementy, které potřebujete pro úspěšné založení zahrady. Nezbytností jsou také kvalitní semínka, popřípadě sazenice a, jak jinak, zahradní nářadí. Ve výbavě každého správného zahradníka, ať už malého nebo velkého, by neměla chybět ruční lopatka, rýč, hrábě, konvička a kolečko.

Pokud už předem víte, že hra na zahradníka bude vaše děti opravdu bavit, potěšte je celou sadou hraček do zahrady. Skutečnému zahradníkovi nesmí chybět ani sekačka, košík na úrodu a také květináče, ve kterých mohou děti pěstovat například bylinky nebo květiny.

Zdroj: