Zní to neuvěřitelně, ale už za pár týdnů vaše dítě oslaví jeden rok! V posledním článku našeho seriálu se dočtete, jaké pokroky činí děti ve věku 10 až 12 měsíců a jaké milníky tedy můžete v jejich životě sledovat. Doposud pokračovaly velmi rychle a jinak to nebude ani od 41. do 52. týdne.
Děti ve věku od 10 měsíců budou všechno zkoumat a neustále opakovat. Také začínají chápat stálost objektu – myšlenku, že stále existujete, i když opustíte místnost. Budou tedy čekat, že se po odchodu vrátíte a vy se můžete těšit na jejich radost z vašeho návratu. Toto je jen jeden z momentů, který vás pořádně zahřeje u srdce a opět potvrdí, že rodičovství je krásné období.
41. týden
Máte pocit, že poslední dny děťátku před spaním čtete pořád tu samou pohádku kolem dokola? Děti v tomto období milují opakování a nic s tím nenaděláte. Dokážou se neuvěřitelně soustředit na každou stránku a pohled na stále tytéž obrázky jim přináší uklidňující pocit. Stejné to je i při poslechu stejných slov nebo písní. Nebraňte se žádostem dítěte o opakování, díky tomu, že mu nebudete odporovat, se buduje jeho sebeúcta.
42. týden
Drobeček ve 42. týdnu vám dává pořádně zabrat a ani na chvíli si neodpočinete. Děti se v tomto období neustále hýbou, jednou jsou tady a za vteřinu zase na jiném místě. Jsou opravdu rychlé, proto je třeba je hlídat a popřípadě zajistit bezpečnou domácnost. Mohou se pokoušet o nejisté kroky, při kterých se přidržují nábytku. Dopřejte jim co nejvíce prostoru pro procvičování svalstva na nohou. Síla a koordinace, kterou tím získají, se jim nepochybně bude hodit.
Zdroj foto: Freepik
43. týden
Sejde z očí, ale ne z mysli. Právě kolem 43. týdne dítě začíná chápat, že předměty a osoby existují, i když je nevidí. Pod přikrývkou budou hledat milované hračky, budou na vás vykukovat zpoza rohu nebo hodí hračku do krabice a poté ji v ní budou hledat. Tento koncept trvalosti objektu můžete posílit hraním základní hry na schovávanou. Například schovejte hračku pod sklenici a nechte děti, aby si ji našly.
44. týden
Vaše děťátko zjistilo, že na světě je víc, než jen to, co vidí na první pohled ve výši očí. Schody a vysoký nábytek jsou najednou neodolatelné, což vám může začít způsobovat nové vrásky na tváři. Pokud jste tak neučinili dosud, doporučení nainstalovat bezpečnostní zábrany nebo zamykat dveře do místností, kam by děti neměly mít bez vaší přítomnosti přístup.
45. týden
Na začátku jedenáctého měsíce začínají děti projevovat zájem o vaše jídlo a touží po tom, aby se nakrmily samy. Během krmení se možná budou pokoušet brát vám z ruky lžičku, což byste jim měla dovolit. Nadělají sice více nepořádku, ale učiní velké pokroky v osvojování si jemných motorických dovedností. Krmení dětem usnadníte tím, že jim do rukou vložíte silikonové lžičky, které jsou ergonomické a určené právě do dětských rukou.
46. týden
Osobnost vašeho děťátka nyní skutečně vzkvétá. Drobeček rozvíjí své vlastní názory a nestydí se projevit ani názor na lidi a různé činnosti. Ještě si neuvědomuje, že pohled na osobu vyřčený nahlas může daného člověka zranit a může se stát, že babičce řekne přímo do očí, že druhou babičku má raději. Potrápit vás děti mohou i při takové činnosti, jako je výměna plenek. Opět se zde projevuje stále větší samostatnost a nově nabytá nezávislost, což je pozitivní krok ve vývoji.
47. týden
Pády, odřeniny, nehody… dítě, které nyní zkoumá opravdu všechno, se tomu nevyhne, ať děláte cokoli. I takovýmto způsobem se děti učí vše o světě, což však neznamená, že byste je neměli chránit a dohlížet na ně. Již nyní děti můžete začít učit například zásady správného a bezpečného přecházení přes silnici, zavírání dveří bez přiskřípnutí prstíků a podobně.
48. týden
Vaše dítě možná ještě nechodí, ovšem to neznamená, že se vůbec nehýbe. Při pokusech o první kroky se přidržuje nejen nábytku, ale také vás. Pokus o chůzi je významným milníkem, přestože na první skutečný krok bez pomoci si možná budete muset počkat až do 15. měsíce. Dětem můžete pomoci tak, že jim dáte hračku na tahání a nábytek umístíte do strategických oblastí, abyste podpořili bezpečné pokusy o první kroky.
Zdroj foto: Unsplash
49. týden
Tímto týdnem vaše už ne zrovna nejmenší miminko vstoupilo do 12. měsíce, čímž se z něj oficiálně stává batole. Přestože zkoumá svou nezávislost a dává vám ji stále více najevo, potřebuje vás stejně jako dříve. Děti si uvědomují, že už nejsou vaší součástí a že spoustu věcí dokážou udělat bez vaší pomoci. V tomto období se však může vrátit úzkost z přítomnosti cizích lidí. Pomoci jim můžete svou přítomností a tím, že jim budete věnovat pozornost, když ji budou vyžadovat.
50. týden
Padáte večer únavou, ale vaše dítě ne a ne odpadnout? Inu, i takto se projevuje dětské nadšení vlastními úspěchy a objevy. Množství podnětů vyústí někdy právě do nespavosti dětí, proto je důležité dodržovat důslednou večerní a spánkovou rutinu. Po večerním krmení už dětem nepodsouvejte žádné podněty, které je motivují k pohybu. Dopřejte jim uklidňující koupel, kolébejte je a spánkovou rutinu zakončete pohádkou z knížky.
51. týden
Ke konci 12. měsíce dítě pokouší vaši trpělivost a zjišťuje, kolik toho zvládnete. Toto chování vás bude zřejmě vytáčet do nepříčetnosti, ale mějte na paměti, že i takto se děti učí, a to hlavně o svých vlastních limitech. V tomto období vnímá ne jako ano, a čím více jim budete něco zakazovat, tím více to budou chtít vyzkoušet.
52. týden
Všechno nejlepší k prvním narozeninám vašeho děťátka! Během celého roku jste pozorně sledovali každý pokrok svého děťátka a povzbuzovali ho při dosahování stále nových a nových milníků. Děťátko nezapomeňte na první narozeniny potěšit krásnou hračkou a ono vám na oplátku možná dá ještě hezčí dárek – první slovo. Možná to bude máma, ale ocenit musíte i slova dada, tata či baba. Děti prvním rokem vstupují na nové, neprobádané území a vy se i v následujícím roce můžete těšit na obrovské pokroky svého děťátka.