Co se s vámi děje v 3. trimestru?

  Kategorie: Těhotenství,
04. bře'17

Blížíme se do finále. Třetí trimestr začíná ve 28. týdnu a končí porodem, ideálně ve 40. týdnu. Váš drobeček se v bříšku zdokonaluje a chystá se na svět. Přečtěte si, co se děje v 3. trimestru s vaším tělem a s miminkem.

Příroda to zařídila dobře. Zatímco v prvních dvou trimestrech mají maminky obvykle paniku a stres z porodu, ke konci těhotenství se na něj už těší. Ne že by milovaly bolest, ale nedokáží se už dočkat svého uzlíčku štěstí. Navíc poslední trimestr se cítí velmi nemotorně. Bříško je už pořádně velké, bolesti zad jsou na denním pořádku a šněrování bot či holení nohou už téměř nepřichází v úvahu.

Tretí trimester tehotenstvo

K třetímu trimestru patří i jiné potíže, celkem časté jsou zácpy, hemoroidy i pálení žáhy. Miminko je stále větší a tlačí na váš měchýř. Močení je stále častější a nevyhnete se mu ani v noci. Bohužel některých potíží se jen tak nezbavíte, ale můžete je alespoň zmírnit. Těchto pár návyků vám usnadní přechod posledním obdobím těhotenství:

  • jezte více menších a výživných jídel s vysokým obsahem vlákniny, tedy hodně zeleniny a ovoce,
  • snažte se sedět a stát narovnaná,
  • noste pohodlné boty bez podpatků,
  • spěte raději na boku s polštářem mezi nohama, bude vám pohodlněji.
  • noste kvalitní podprsenku, zvětšující se prsa jsou totiž zátěží pro páteř.

V posledních měsících těhotenství můžete pociťovat tzv. Braxton Hicks kontrakce. Jsou o něco méně intenzivní než ty skutečné a jejich intenzita se nezvyšuje. Nestresujte se proto, tyto kontrakce jsou zcela normální. Pokud však začnou být silnější ve zmenšujících se časových intervalech, namiřte si to do porodnice.

Výtoky z pochvy jsou hustší a průhledné, mohou obsahovat i trochu krve. Pokud však krvácíte, vyhledejte lékaře. Normální je i nažloutlá tekutina z bradavek, jde o tzv. kolostrum, první výživa vašeho miminka po narození.

Během posledních tří měsíců se připravte na častější těhotenské poradny. Lékaři vám budou dělat několik vyšetření. Kontroluje se délka a pevnost dělohy, poloha miminka, růst miminka a dělohy, hladiny cukru v krvi i krevní tlak.

Balenie do pôrodnice

7. měsíc těhotenství

V 7. měsíci už máte v bříšku téměř hotového mini-človíčka. V tomto měsíci již má otevřené očka, cítí chutě a o vše se zajímá. Miminko je citlivé na světlo i na zvuk. Podle vědeckých výzkumů miminko v bříšku dokonce rozezná hlas matky a umí rozpoznat mateřský jazyk od cizích jazyků. Během třetího trimestru na děťátko mluvte a hlaďte si bříško. Miminka to milují už i v bříšku.

Miminko má pod kůží jen tenkou vrstvu tuku, ten tvoří pouze 1 % celkové hmotnosti těla. To se v následujících týdnech však mění. Rozvíjí se mu páteř, kosti a z orgánů zejména plíce. Na konci 7. měsíce bude mít váš drobeček přibližně 1500 g a 39 cm.

8. měsíc těhotenství

Přibližně v 8. měsíci se začínají objevovat předporodní kontrakce. Plíce vašeho drobečka se již plně připravují na první nádech a jeho mozek se díky obrovskému množství nových nervových buněk zdokonaluje. Miminko je v bříšku aktivní, pije plodovou vodu a občas se mu z ní i škytá. Denně vyčurá až půl litru plodové vody. Nebojte se, naše těla jsou vymyšlena dokonale, a tak se plodová voda sama pravidelně pročišťuje.

Deviaty mesiac tehotenstva

9. měsíc těhotenství

Blížíme se ke konci. Tašku do porodnice už máte dávno sbalenou a neumíte se dočkat vašeho andílka. Miminko je už nachystané na svět. V 9. měsíci už moc netloustne a je otočené hlavičkou dolů, směrem do porodního kanálu. Jeho pokožka se vyhlazuje. Poslední orgán, který se stále zdokonaluje, jsou plíce. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně 50 cm a miminko už má přibližně 3 kg. Tabulkový čas porodu je ve 40. týdnu, není důvod ke stresu, pokud se miminko narodí o trochu dříve nebo později. Podstatné je, aby byli drobeček i maminka zdraví.