Těhotenství je krásné období v životě každé ženy, ale přináší s sebou i mnohá omezení, zejména v jídle a nápojích. Často diskutovaným tématem mezi budoucími maminkami je i tonik v těhotenství. Je bezpečné pít během těhotenství tento oblíbený nápoj s chininem?
Tonik je oblíbený nápoj známý svou typickou nahořklou chutí. Tu mu dodává chinin, krystalický prášek z kůry chininovníku. Tento strom z Jižní Ameriky, konkrétně z Ekvádoru, se do Evropy dostal v 17. století a našel využití nejen v nápojích, ale také v medicíně. Chinin je totiž nedílnou součástí léků na malárii a uplatnil se i ve vlasové kosmetice, protože zpomaluje vypadávání vlasů a stimuluje vlasové folikuly. Co však způsobuje chinin v těhotenství?
Co způsobuje tonik v těhotenství?
Chinin, a tedy i tonik s obsahem chininu, může procházet placentou a dostat se do těla vašeho miminka. Chinin během těhotenství může představovat riziko, avšak velmi malé a neexistují dostatečné výzkumy a studie, které by dokázaly s jistotou říci, že pití toniku během těhotenství je škodlivé. Tonik dostupný v našich končinách obsahuje pouze malé, téměř zanedbatelné množství chininu nebo chininového aroma a těhotná ženy by musela vypít více než litr toniku denně, aby to mělo vliv na její zdraví nebo zdraví miminka.
Mnohé těhotné ženy se i přesto oblíbenému toniku vyhýbají. Několik zdrojů totiž uvádí, že chinin způsobuje děložní stahy a může vyvolat předčasný porod. Objevily se také případy novorozenců, kteří po narození trpěli abstinenčními příznaky, zejména nervovým třesem, který zcela vymizel po dvou měsících po narození. Tyto ojedinělé případy se však týkají těhotenství, během kterého žena vypila větší množství toniku téměř každý den, a to po celou dobu trvání těhotenství. Totéž se vztahuje i na růžový tonik v těhotenství. Je zde však i druhá skupina žen, která nedá na tonik dopustit ani během těhotenství, a to z jednoho důvodu – pití tohoto nápoje jim pomáhá uvolnit křeče v nohou.
Fakt, že tonik (čistý, suchý nebo růžový) může způsobit potrat nebo předčasný porod, přivádí mnohé budoucí maminky k otázce, zda je vhodné pít tonik k vyvolání porodu. Opět platí skutečnost, že množství chininu obsažené v toniku je tak nízké, že k vyvolání porodu by bylo zapotřebí vypít velmi velké množství tohoto nápoje.
Neexistuje dostatečné množství sesbíraných dat a lékařských výzkumů, které by tuto teorii potvrzovaly. Tonik na konci těhotenství tedy s velkou pravděpodobností nevyvolá porod, ale může působit alespoň jako placebo. Těhotné ženy, které přenášejí, rády vyzkouší všechny babské i lékařské tipy a triky na to, jak urychlit porod.
Zdroj foto: Freepik
Co pít během těhotenství?
Mohu pít během těhotenství kávu? A co minerálky? Nealkoholické pivo? Kombuchu? Ženy se během těhotenství (a ještě více během kojení) musí omezovat a někdy si už samy nejsou jisty tím, co mohou a co nemohou pít. Náš rychlý přehled vám pomůže vyznat se v tom jednou provždy.
Co ano
- čistá voda
- pasterizované mléko
- sycená voda
Co ano, ale s mírou
- minerální vody – minerální voda je obecně během těhotenství bezpečná, ale neměla by být jediným zdrojem tekutin každý den. Některé minerálky mají vysoký obsah sodíku, což může způsobit otoky a nepříznivě ovlivnit krevní tlak.
- tonik – sklenice toniku při speciální příležitosti by vám neměla ublížit.
- čistá voda z plastových láhví – některé plastové láhve obsahují bisfenol-A, tedy BPA, přičemž jeho vysoká hladina během těhotenství může vyvolat potrat, způsobit vrozené vady miminka, nízkou porodní hmotnost a jiné zdravotní problémy v dětství. Samozřejmě, pokud si občas dáte vodu z plastové láhve, nic se nestane, ale pokuste se pro zdraví obecně upřednostnit vodu ze skleněných láhví nebo z kohoutku.
- džusy a šťávy – pití kvalitních ovocných džusů a šťáv je zdraví prospěšné, ale i to ve velké míře škodí. Nepřehánějte to s džusy, protože můžete snadno překročit doporučené množství kalorií a cukru. Dopřejte si raději čerstvé ovoce a zeleninu.
- slazené sycené nápoje – tyto nápoje často nemají žádnou nutriční hodnotu a obsahují pouze kofein, cukr a umělá sladidla. Pokud vás během těhotenství trápí nevolnost, můžete si dát colu nebo jinou sycenou vodu, ale není třeba to přehánět.
- káva – během těhotenství se nemusíte úplně vzdávat kávy, stačí příjem kofeinu omezit na 200 mg denně. Co si pod tím představit? Tak například šálek instantní kávy obsahuje 100 mg kofeinu, šálek espressa asi 60 mg, šálek filtrované kávy 100 mg kofeinu a šálek čaje 75 mg kofeinu. I bezkofeinová káva obsahuje jisté množství kofeinu (jeden šálek = cca 12 mg) a kofein obsahuje také cola, energetické nápoje a čokoláda.
- čaje – pokud jde o zelený čaj, dávejte si pozor na to, abyste nepřesáhla denní dávku kofeinu. Můžete si dopřát také šálek bylinného čaje, avšak s bylinkami opatrně. Pozorně si prostudujte účinky čaje na zdraví a vyhýbejte se těm, které nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Potenciálně nebezpečný může být heřmánek, fenykl, máta peprná, zázvor a maliník.
Co ne
- mléko bez tepelné úpravy a/nebo pasterizace – mléko, které neprošlo tepelnou úpravou nebo pasterizací může obsahovat bakterii s názvem Listeria. Ta může způsobit potrat, infekce, onemocnění a v závažném případě až smrt.
- alkohol – pravidelné a nadměrné pití alkoholu během těhotenství poškozuje nenarozené dítě. Výsledky výzkumů o vlivu malého množství alkoholu nejsou jasné, proto se doporučuje zcela se alkoholu vyhýbat. Výjimkou jsou nealkoholické verze, například nealkoholické pivo, avšak je náročné nalézt na trhu takové, které by neobsahovaly ani 0,5 % alkoholu.
- kombucha – stále populárnější kombucha rovněž obsahuje jisté procento alkoholu a ne vždy je pasterizovaná, takže se v ní pojí riziko přítomnosti Listerie a alkoholu. Kombucha v těhotenství se proto nedoporučuje, ale její účinky můžete nahradit pasterizovaným kefírem, jogurtem s živými kulturami nebo probiotiky.
Zdroj:
- How much water should you drink during pregnancy? Online. In: Aptamil. Dostupné z: https://www.aptaclub.co.uk/pregnancy/diet-and-nutrition/your-pregnancy-diet/fluids-in-pregnancy.html.
- Drinks for pregnant women: What can you drink while pregnant, and what should you avoid? Online. In: Flo. Dostupné z:https://flo.health/pregnancy/pregnancy-lifestyle/nutrition-and-weight/drink-during-pregnancy.
- Healthy, safe pregnancy: CSPI's research-based guide. Online. In: Center for Science in the Public Interest. Dostupné z: https://www.cspinet.org/healthy-living/pregnancy-eating-advice.