Klidný spánek dětí: Tipy a triky od Beaba expertů

6 min.
05. kvě'25

Ach, ten spánek. Může být tak sladký, ale zároveň může potrápit děti i rodiče. Někdy děťátko prostě nedokáže nebo nechce usnout a rodiče přivádí k zoufalství. Mnozí z nich se ptají, jestli existuje univerzální způsob, díky kterému uložíte miminko do postýlky bez větších problémů. Experti z Beaba si na to posvítili a přinášejí vám pár užitečných rad.

Dětský spánek je neprobádané území a pro mnohé rodiče je plný záhad. Jednou usne dítě bez problémů, jindy ne a ne oka zamhouřit. Postarat se o zdravý spánek dětí vyžaduje trpělivost a důslednost, která bývá nejčastěji kamenem úrazu. Tipy a triky od odborníků z Beaba přinesou klidné a ničím nerušené noci celé rodině.

Vše začíná režimem

Děti mají rády rutiny. Vědí, co a kdy očekávat a jiné to není ani před spaním. Už první kroky naučené rutiny děťátku signalizují, že je čas uložit se do postýlky a připravit se na spánek. Podle odborníků z Beaba by měla předspánková rutina vypadat přibližně takto:

  1. Teplá relaxační koupel pomůže miminku naladit se na tu správnou spánkovou vlnu. Zklidní ho, příjemně unaví a děťátko se postupně naučí, že po koupeli přichází čas na spánek.
  2. Čtení pohádky před spaním představuje další skvělý způsob, kterým uklidníte děťátko. Zároveň spolu plnohodnotně strávíte čas a posílíte pouto mezi rodičem a děťátkem. Dětem můžete číst pohádky i tehdy, když ještě nerozumí knižnímu ději. Uklidní je váš hlas a to je přesně to, čeho se čtením před spaním dosáhne.
  3. Zpívání ukolébavky také působí uklidňujícím a relaxačním způsobem. Dnes už na trhu najdete spoustu elektronických chůviček, které tento krok zvládnou za vás, ale čas od času zpívejte dětem i vy. Pomůže také jemná hudba v pozadí.

Spiace bábätko

Zdroj foto: Freepik

Prostředí podporující spánek

Jsou děti, které dokážou usnout i na staveništi. Je to pro ně (i rodiče) obrovská výhoda, ale i přesto by všichni rodiče měli dětem vytvořit ideální prostředí pro spánek. Pokoj děťátka by měl být tichý, tmavý a měl by mít příjemnou teplotu, ideálně mezi 18 – 20 °C. Příliš přehřátý pokoj může způsobit, že děťátko nedokáže usnout a jeho organismus se bude zbytečně přehřívat. Pokud nemáte pokojový teploměr, spolehnout se můžete i na elektronické chůvičky se zabudovaným teploměrem.

Stejně důležité jako teplota pokoje je i světlo, respektive jeho absence. K zatemnění pokoje zejména během denního spánku používejte zatemňovací závěsy a žaluzie, které blokují vnější světlo. Takto vytvořené přítmí dá mozku signál, že je noc a je třeba spát. Vždyť i vám se určitě spí mnohem lépe, když je noc a ráno vás neprobouzí prudké sluneční paprsky.

Ke zdravému a ničím nerušenému spánku významně přispívá i bílý šum. Maskuje vnější hluk a k překvapení mnoha rodičů dětem pomáhá rychleji upadnout do říše snů. Tento nenápadný monotónní zvuk také podporuje hlubší spánek dětí. Je to zřejmě způsobeno tím, že tyto zvuky, které známe pod názvem bílý šum, jim připomínají zvuk v děloze. Je to něco podobného, ​​jako když si k uchu přiložíte mušli. Pusťte dětem šum moře nebo zvuk vysavače a sledujte, jak rychle usne.

Důvěřujte elektronické chůvičce

Dětské chůvičky, resp. elektronické chůvičky jsou ideální pro sledování děťátka během spánku, pokud s ním nejste v jedné místnosti. Chůvy Beaba jsou vybaveny pokročilými technologiemi, které usnadňují sledování dítěte na dálku. Rodiče jistě ocení tyto vymoženosti:

  • Audio a video monitorování, které vám umožní vizuálně kontrolovat dítě, aniž byste vešli do pokoje a probudili ho. Vidíte, jestli děťátko ještě spí nebo je už vzhůru a zároveň ho slyšíte.
  • Upozornění pohybu a zvuku vám okamžitě sdělí jakýkoli pohyb nebo zvuk dítěte. Hned budete vědět, jestli děťátko pláče nebo se hýbe a budete moci na vzniklou situaci okamžitě reagovat.
  • Funkce vysílačky umožní rodičům mluvit s dítětem na dálku. I během vaší nepřítomnosti v místnosti jej může váš hlas uklidnit.

Nejvýkonnější elektronické chůvičky Beaba jsou navíc vybaveny infračerveným nočním viděním a mají vysoké rozlišení. U nás najdete chůvičku s panoramatickou kamerou a vysíláním bílého šumu či funkcí hraní ukolébavky. Díky elektronické chůvičce si během spánku dítěte opravdu odpočinete, protože budete vědět, že miminko je v bezpečí a jakoukoli změnu během spánku vám dětská elektronická chůvička okamžitě sdělí.

Nezapomínejte na pravidelný denní spánek

Nejen noční, ale také ten denní spánek je pro zdravý vývoj dětí klíčový. Miminko, které dobře spinká i přes den a je dostatečně odpočaté, rychleji usne i večer. Tak jako před nočním spánkem, i v případě zdřímnutí během dne dbejte na dodržování spánkové hygieny a předspánkové rutiny.

Důležitá je také délka denního spánku. Trvání a frekvence těchto odpočinků během dne se liší v závislosti na věku dítěte. U dětí do půl roku platí jednoduché pravidlo – první denní spánek následuje asi dvě hodiny po probuzení a druhý denní spánek (ten polední) následuje 2 – 3 hodiny po probuzení z ranního spánku. Čím jsou děti starší, tím kratší jsou jejich spánky a později už nebudou potřebovat ani ranní spánek a vystačí si s tím poledním.

Všímejte si příznaků ospalosti

Každé dítě vykazuje známky ospalosti, ale ty mohou být velmi individuální. Naučte se tyto signály rozpoznat a včas zareagujte. Unavené děti si běžně protírají oči, tahají se za ouško, často zívají, jsou podrážděné a v případě, že propásnete čas na spánek, mohou být až přehnaně aktivní. Rychlá reakce na příznaky ospalosti může pomoci dát sbohem problémům s usínáním.

Vyhněte se množství podnětů

Řeč je o nadměrné stimulaci, která může dítěti zkomplikovat usínání. Minimálně hodinu před spaním omezte dětem aktivity, které jim přinášejí nadšení. Platí to i pro různé hry, které stimulují smysly a u starších dětí jde i o sledování televize či koukání do mobilů. Alespoň hodinu před spaním začněte s praktikováním předspánkové rutiny a ujistěte se, že děťátko ukládáte do postele klidné.

Zdroj: