Sezení miminka: Kdy začínají děti sedět?

6 min.
19. kvě'25

První rok děťátka je plný milníků a během něj přijde na řadu i otázka, kdy se děťátko poprvé posadí a kdy bude umět sedět bez opory. Tak jako při pokroku v jiných oblastech, i při sezení platí, že všechno má svůj čas a zejména posloupnost. Co tedy předchází prvním pokusům o posazení se a kdy začínají děti sedět?

Příprava na první posazení miminka začíná kolem 2. měsíce po narození. Tehdy už dětičky dokážou držet hlavičku, a když leží na bříšku, začínají se ručičkama odtlačovat od země. Ve čtyřech měsících už miminko obvykle zvládne držet hlavičku bez opory a má dostatečnou sílu v horní části těla k tomu, aby se posadilo.

Přibližně v 6. měsíci už dítě začíná sedět, avšak ještě s malou pomocí a oporou a samostatně se naučí sedět v 7. až 9. měsíci. V tomto období se dokáže i posadit a vstát, ale stále při tom zřejmě bude potřebovat pomoc. Zcela samostatně a bez pomoci se posadí i vstane kolem 12. měsíce.

Připravit se a posadit se

Nyní, když už za sebou máme základní čísla, se můžeme podívat na signály, které vám napoví, že vaše děťátko je připraveno sedět. Prvním znakem připravenosti je dobrá kontrola hlavičky, k čemuž se přidávají i ostatní pohyby. Miminka, která jsou připravena sedět, se již v poloze na bříšku odtlačují od země a převracejí se na záda.

Již v tomto období někteří rodiče zkoušejí děťátko posadit, ale jde pouze o tzv. pasivní sezení miminka, které mu může spíše uškodit. Právě pasivní sezení je odpovědí na častou otázku rodičů, zda může 4měsíční dítě sedět. Může, ale sedí pouze pasivně, a aniž by na to bylo připraveno.

K milníku samostatného sezení se děti dostávají po dovršení šestého měsíce, kdy se už umí přetáčet do obou stran. V tomto období se některé děti začínají na pěstičkách houpat dopředu a dozadu a připravují se na plazení a lezení po čtyřech. Když vidíte, že se vaše děťátko snaží z polohy vleže odtlačit od země a následně se otočit na zadek, můžete mu pomoci posadit se, ale nezapomeňte ho podepřít (například polštáři nebo si ho posaďte na kolena).

Je pravděpodobné, že miminko bude umět samostatně sedět ještě dříve, než se dokáže samo dostat do této polohy. Pokud vidíte, že vaše 5měsíční dítě sedí, je v této poloze spokojené a snaží se do ní dostat stále častěji, možná postupuje rychleji než vrstevníci. S dostatečným procvičováním však získají nejen sílu, ale také odvahu a sebevědomí všechny děti a brzy budou sedět jako profesionálové.

Sedenie bábätka a sestra

Zdroj foto: Freepik

Pomáhat, ale nenutit

Nebo lépe řečeno – vytvořte děťátku vhodné podmínky k tomu, aby se dokázalo samostatně posadit a motivujte ho. Samostatné sezení bez opory vyžaduje kontrolované přesuny hmotnosti zleva doprava a zepředu dozadu, což musí miminko trénovat. Chcete-li svému děťátku pomoci naučit se sedět, zahrňte do denní rutiny toto:

  • Dovolte svému dítěti experimentovat a objevovat svoji sílu a schopnosti. Nechte ho postupovat metodou pokus-omyl, ale buďte vždy nablízku, kdyby potřebovalo vaši pomoc.
  • Dopřejte děťátku dostatek času na zemi, motivujte jej ke hře na hrací podložce s hračkami přiměřenými věku, a to vícekrát denně.
  • Posaďte si dítě na kolena nebo mezi nohy na podlaze. V této pozici mu můžete číst knihy, zpívat písničky nebo hrát různé pohybové hry, například paci, paci, pacičky.
  • Když už bude děťátko samostatnější, položte jej na zem a rozmístěte kolem něj polštáře, aby bylo při nácviku sezení v bezpečí. Nedávejte jej na gauč, postel nebo jiné vyvýšené povrchy, ze kterých by mohlo spadnout.

Čas na vlastní židli

Sezení miminka přinese změnu do celé rodiny. Drobeček se najednou na svět dívá ze stejné perspektivy jako rodiče a sourozenci, mění se jeho hra a stává se například i součástí stolování. Právě na společnou snídani, obědy a večeře je jako stvořená jídelní židle pro dítě. Ale odkdy může dítě sedět v jídelní židli? Do takové židle byste měli dítě vkládat tehdy, když už umí samo sedět. Příliš časné a nucené samostatné sezení může nepříznivě ovlivnit rozvoj dovedností a celkově narušit fyzický i psychický vývoj dítěte.

Pediatričtí fyzioterapeuti doporučují počkat alespoň do 6. měsíce a zdůrazňují, že jídelní židli je třeba využívat pouze na omezenou dobu, tedy ke krmení, když potřebujete děťátko udržet zpříma a v klidu. V jídelní (nebo i jiné) židli by dítě nemělo zpočátku sedět déle než 15 minut na jedno „posezení“. Delší sezení se nedoporučuje z důvodu přetrvávajícího vývoje páteře. Totéž platí i pro sezení děťátka v autosedačce. Během dlouhých cest autem je vhodné naplánovat si pravidelné přestávky, během kterých děťátko ze sedačky vyjmete a dovolíte páteři uvolnit se.

Důležité je také dbát na správné sezení dítěte. Ujistěte se, že dítě je vždy připoutáno bezpečnostním pásem a sedí na protiskluzovém povrchu. Při výběru vhodné židle i autosedačky se zaměřte na ergonomické tvary, které obepínají drobné tělo vašeho děťátka a podporují správné sezení.

Sedenie bábätka v stoličke

Zdroj foto: Beaba

Máte pocit, že váš drobeček zaostává za vrstevníky? Pokud vaše batole nedokáže samostatně a sedět ve věku 8 až 9 měsíců, ještě to nemusí být důvod k obavám. Ale pokud 10měsíční dítě nesedí bez opory nebo vůbec, kontaktujte pediatra a ten zjistí přesnou příčinu. Nejčastěji jde o zpoždění hrubé motoriky, která může mít následující příznaky:

  • ztuhlé nebo napjaté svaly
  • ochablé pohyby
  • natahování se za předměty nebo lidmi pouze jednou rukou
  • nedostatečná kontrola hlavičky
  • dítě nesahá po předmětech a nevkládá si je do úst.

Jaký je tedy závěr? Dítě by mělo s oporou umět sedět v 6. měsících a samostatně dokáže zdravé děťátko sedět kolem 9. měsíce. Každé dítě má své vlastní tempo, proto se tento milník nesnažte dosáhnout násilím pasivním sezením a dejte děťátku prostor a čas. Když dítě nesedí po ukončeném devátém měsíci, navštivte pediatra a hledejte řešení.

Zdroj: