Ploché nohy u dětí: Kdy představují skutečný problém?

  Kategorie: Zdraví dítěte,
7 min.
09. kvě'25

Problém plochých nohou u dětí je strašákem mnoha rodičů, avšak někdy naprosto zbytečně. Kdy se tato diagnóza stává skutečným problémem, kdy řešit ploché nohy u dětí a jak poznáte, že vaše dítě má ploché nohy?

Definice plochých nohou je docela jednoduchá. Když má někdo ploché nohy, znamená to, že na vnitřní straně chodidla není viditelná klenba, ale chodidlo se po celé své délce dotýká země – je tedy ploché. Chcete-li zjistit, jestli má vaše dítě ploché nohy, zkontrolujte vnitřní stranu jeho chodidel ve stoje. V případě, že má dítě ploché nohy, jeho chodidla budou stát ploše na zemi. Pokud ploché nohy nemá, vnitřní část chodidla bude „nad zemí“. Tento volný prostor, který můžete vidět také na ilustraci níže, se nazývá klenba nebo oblouk.

Klenba plochej nohy

Deformace chodidla. Nahoře je zdravé chodidlo s klenbou a dole plochá noha. Zdroj foto: Freepik

Běžné příznaky plochých nohou u dětí

Jediným příznakem plochých nohou u dětí je nejčastěji samotný vzhled chodidla, tedy chybějící nebo ještě nevyvinutá klenba. Tehdy považujeme stav za asymptomatický. Děti plochýma nohama však mohou vykazovat jeden nebo více z následujících příznaků:

  • nesprávný sklon paty
  • nešikovnost při chůzi, například klopýtání o chodidla
  • změny typu chůze
  • potíže s pohybem chodidla ze strany na stranu nebo shora dolů
  • bolest nebo citlivost v oblasti od chodidla až po koleno
  • bolest nebo nepohodlí při nošení bot
  • odmítání fyzických aktivit
  • nesprávné postavení páteře
  • nevyvážená ramena (což může vypadat jako skolióza).

Pokud u svého dítěte zpozorujete některý z výše uvedených příznaků, neberte je na lehkou váhu, ale navštivte lékaře. Ten nejlépe posoudí, jaká léčba plochých nohou je pro vašeho drobečka nejvhodnější. Někdy stačí do denní rutiny zařadit cviky na ploché nohy, ale existují i ​​pomůcky na ploché nohy a ve vzácných případech přichází na řadu i chirurgický zákrok.

Kdy řešit ploché nohy u dětí?

Ploché nohy u dětí jsou poměrně běžné, protože jejich kosti a klouby se stále vyvíjejí a jsou mimořádně ohebné. Ploché nohy u dvouletého dítěte jsou jen zřídka problémem, protože až do čtyř let se vyvíjí klenba chodidel. Většina dětí z plochých nohou vyroste do šesti let a dokonce i ty děti, kterým ploché nohy zůstanou, ne vždy vyžadují léčbu.

Někdy však ploché nohy způsobují dětem nepohodlí až bolest, což se může projevit v nesprávné chůzi a také v nesprávném držení těla. Tehdy už není třeba odkládat návštěvu pediatra, který vám poradí, jak postupovat dál a jak napravit ploché nohy. Návštěva lékaře je nezbytná i v případě, že diagnóza se týká pouze jedné nohy.

Diagnostiky se děti nemusí bát, je bezbolestná a neinvazivní. Pediatr vyšetří nohy vašeho děťátka pohledem a dotekem, otestuje rozsah pohybu a sleduje dítě při chůzi. Lékař může také nařídit rentgenové snímky, které mu pomohou určit závažnost stavu a stanovit ideální léčbu.

Ploché nohy

Zdroj foto: Freepik

Dají se vyléčit ploché nohy?

Asymptomatické ploché nohy u dětí obvykle nevyžadují léčbu a dítě z nich jednoduše vyroste. V případě vašeho dítěte však může jít o symptomatickou diagnózu, kterou je třeba podchytit a léčit. Existuje několik způsobů od léků až po chirurgické řešení. Zde jsou nejčastější možnosti léčby plochých nohou u dětí:

  • Léky: Pokud dítě pociťuje bolest nebo ho dokonce trápí zánět, lékař může doporučit léky proti bolesti, a to buď volně prodejné, nebo na předpis.
  • Méně fyzické aktivity: Dětem může bolest způsobovat konkrétní aktivita, například běh, ale také chůze či dlouhodobé stání. V tomto případě je vhodné dočasně omezit dané aktivity.
  • Ortopedické vložky: Účinné pomůcky na ploché nohy pro děti jsou právě ortopedické vložky, ideálně vyrobené na míru. Ortopedické vložky do bot pomáhají vytvářet klenbu a při včasném a pravidelném nošení patří mezi nejúčinnější pomůcky.
  • Fyzioterapie: Příčinou plochých nohou u dětí může být i problém s Achillovou šlachou. Tehdy (ale nejen v tomto případě) může lékař doporučit speciální strečinková cvičení na ploché nohy. Ty může s dítětem procvičovat fyzioterapeut a později je můžete cvičit v pohodlí domova.
  • Správná obuv: Ta je alfou a omegou všech dětí, nejen těch, které trápí ploché nohy. V dětství, kdy se vyvíjí opěrná soustava, je třeba dát více než kdy jindy přednost funkčnosti před designem obuvi.
  • Chirurgický zákrok: Někdy konzervativní metody léčby nejsou dostatečně účinné a jedinou možností zůstává chirurgický zákrok. Ve vzácných případech se jedná o teenagery s přetrvávajícími obtížemi, kteří v dětství podcenili prevenci a léčbu nebo o děti, kterým ploché nohy způsobují další problémy.

3 účinné cviky na ploché nohy

Ploché nohy mohou být způsobeny sníženým svalovým tonusem nebo svalovou slabostí. Tehdy se dá se svaly pracovat a vytrénovat je. Samozřejmě, následující cviky jsou nejúčinnější tehdy, pokud vám je nejprve předvede fyzioterapeut a pokud se procvičují v raném věku a pravidelně.

1. Balancování na jedné noze

Trénováním rovnováhy podporujete používání malých svalů v chodidle a kolem kotníku, čímž se buduje stabilita a rozvíjí se klenba chodidla. Pokud je stání na jedné noze pro vaše dítě náročné, může druhou nohu, kterou drží ve vzduchu, položit na míč nebo může stát s jednou nohou přímo před druhou.

V případě, že stání na jedné noze je pro vaše dítě hračka, může vyzkoušet udržet rovnováhu na nerovném povrchu, například na polštáři, srolovaném ručníku, balanční podložce či kořeni stromu. Během této náročné aktivity se budou kotníky dítěte chvět a prsty se budou ohýbat a natahovat. Toto vše posiluje chodidlo a přispívá k formování klenby.

2. Zvedání drobných předmětů

Samozřejmě, prsty na nohou. Toto cvičení se zaměřuje na aktivaci drobných svalů v chodidle. Na začátek může dítě zvedat předměty prsty v sedě, později i ve stoje, čímž se do cvičení zapojí i procvičování rovnováhy. Dítě může prsty zvedat například kuličky, kostičky stavebnice, malá autíčka a podobně.

3. Chůze po nerovném terénu

Ploché nohy vzniknou často důsledkem toho, že dítě nevyužívá svaly v chodidlech k rozvoji klenby a je zvyklé na chůzi pouze po rovných površích. Rozvoj klenby lze nastartovat právě chůzí po nerovném terénu. Vyzujte dítě a dovolte mu trénovat chůzi na trávě, v písku či v mulčovací kůře. Pokud se bojíte neviditelných nástrah, které mohou číhat v přírodě, vyzkoušejte drobečkovi postavit dobrodružnou dráhu nebo mu do pokoje rozložte speciální podložku s různými povrchy.

Zdroj: