Lžička nebo kapsička? Jak krmit děti ve 21. století?

  Kategorie: Zdraví dítěte,
7 min.
25. lis'24

To, čím děti krmíme, je důležité. O tom není pochyb. Ve světě krmení dětí však existují jemné rozdíly ve způsobu, jakým ty nejmenší krmíme. Možná jste si ani neuvědomili, že když začnete děti přikrmovat tuhou stravou, budete stát před dilematem, zda je krmit lžičkou nebo jim nabídnout kaše přímo z kapsičky.

Vhodná výživa je klíčová pro zdraví dítěte, jeho růst a vývoj. Způsob, jakým dítě krmíme, je „až“ na druhém místě. V době sociálních sítí jsou mladí rodiče neustále bombardováni novinkami ze světa péče o děti a čelí rozhodnutím, o kterých předchozí generace nemají ani ponětí. Pokud i vy stojíte před otázkou, jak krmit své děti, čtěte dál a dočkáte se řešení, která potěší každého.

Čas na první příkrmy

Dilema, jak krmit děti, musí rozlousknout až rodiče, kteří už začali s prvními příkrmy. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje rodičům, aby během prvních šesti měsíců po narození byly děti výlučně kojeny (popřípadě krmeny z láhve sušeným kojeneckým mlékem), čímž dosáhnete optimálního růstu, vývoje a zdraví dětí. Potom můžete zavést nutričně vyvážené a adekvátní příkrmy, které budou doplňkem ke kojení.

Začátek přijímání tuhé stravy patří mezi jeden z nejdůležitějších a nejvíce vzrušujících orientačních bodů nejen pro dítě, ale také pro rodiče. Děti objevují nové chutě, textury, vůně a den co den vás překvapují svými názory na různá jídla, která jim naservírujete. Není však důležité jen to, co jedí, ale i jak to jedí.

Děti jsou na první příkrmy připraveny, když:

  • umí sedět s podporou
  • mají dobrou kontrolu nad hlavou a krkem (hlavička jim nepadá, když není opřena)
  • projevují zájem o jídlo tak, že se nakloní dopředu a otevřou ústa
  • začnou sahat po jídle a do úst si začínají vkládat ruce a/nebo hračky
  • začínají ztrácet reflex tahu jazyka, tedy jídlo nevytlačují jazykem ven z úst.

Kŕmenie kapsičkou

Zdroj foto: Freepik

Praktické kapsičky a jejich výhody

Věříme, že už v době čtení těchto řádků jste se už s kojeneckými kapsičkami setkali. Jsou to měkké plastové sáčky se šroubovacím uzávěrem, které obsahují kojenecké polotekuté kaše a slibují snadný a pohodlný způsob přikrmování. Kapsičky na dětskou výživu se staly velmi populárními a obecně představují dostupnější možnost, zejména pokud nakupujete příkrmy v supermarketech nebo specializovaných obchodech. Přednost jim dávají nejen děti, ale také rodiče. Kapsičky jsou praktičtější, lehčí, nerozbitné a na rozdíl od dóz i snáze přenosné, pokud plánujete dítě krmit mimo domov.

Rodiče si kapsičky pochvalují i z dalších důvodů. Děti jsou díky nim samostatnější a při krmení nevyžadují asistenci rodiče. K jídlu lžičkou jsou zapotřebí jisté jemné motorické dovednosti a koordinace, bez kterých se děti při jídle z kapsičky hravě obejdou. Papání z kapsičky se totiž v mnohém podobá pití mléka z láhve. Výhodou (zejména pro rodiče) je také to, že krmení z kapsičky je méně chaotické a děti při něm nadělají méně nepořádku.

Kojenecké kapsičky však s sebou přinášejí i několik nedostatků:

  • zpomalují vývoj přirozeného žvýkání a posilování ústních svalů
  • ztěžují kontrolu množství přijaté potravy, čímž se zvyšuje riziko přejídání se
  • děti se neseznamují s různými texturami jídla
  • zvyšují riziko vzniku zubního kazu, protože zuby jsou neustále vystaveny cukru
  • snižují důležitou interakci mezi rodičem a dítětem během krmení
  • děti přicházejí o multismyslový zážitek, protože se nedotýkají jídla a necítí vůni
  • omezují vývoj motorických schopností, které jsou spojeny s krmením lžičkou
  • přechod na nekašovitou stravu může být náročnější
  • vzniká nebezpečí udušení, protože jídlo se může při cucání dostat do plic.

Zážitkové krmení lžičkou

Jedení může být pro děti všestranným smyslovým zážitkem. Miminka chtějí jídlo vidět, dotýkat se ho, cítit, ochutnat a dokonce i slyšet. Tyto interakce s jídlem pomáhají z dětí vychovávat dobrodružné, sebevědomé jedlíky, kteří jsou připraveni objevovat nová jídla bez ohledu na barvu, tvar či vůni. Při pojídání z kapsičky děti nevidí obsah, netuší, jak jejich jídlo vypadá a i vůni cítí jen omezeně.

Mnohosmyslový zážitek však není jedinou výhodou krmení lžičkou. Z hlediska rozvoje orální motoriky (ano, i taková existuje) představuje pojídání z kapsičky a pojídání lžící úplný protipól. Při sání z kapsičky děti využívají jazyk jiným způsobem než při pojídání lžičkou a jiné je i zapojení svalů obličeje. Když jim dovolíte jíst lžičkou, a to bez ohledu na nepořádek, který vznikne, dovolíte jim zároveň procvičovat nové orální motorické dovednosti.

Krmení lžičkou tedy takto podporuje vývoj dítěte:

  • pomáhá dětem naučit žvýkat
  • podporuje rozvoj ústních svalů, které jsou potřebné pro rozvoj řeči a životně důležité rané verbální schopnosti
  • dovoluje dětem naučit se zdravé celoživotní návyky, například dělání přestávek mezi jednotlivými sousty
  • umožňuje dětem postupovat k jídlům s různou texturou a nelimituje je pouze u kašiček
  • podporuje důležitou interakci mezi rodičem a dítětem
  • dítě během jídla vnímá chuť, vůni, texturu a barvu jídla
  • přispívá k motorickým dovednostem a k rozvoji koordinace ruka-ústa a ruka-oko
  • riziko udušení je nízké.

Kŕmenie lyžičkou

Zdroj foto: Freepik

Kapsička vs. lžička – existuje vítěz?

Velmi zjednodušeně a nadneseně by se dalo říci, že kapsičky jsou fast food pro děti. Je to jídlo do ruky, které si dětičky vychutnají opravdu kdekoli, zejména na cestách, procházkách a návštěvách. Při cucání kaší z kapsiček se děti nesoustředí na to, co jedí. Více pozornosti věnují okolí, například lidem, zvířátkům, autům a jiným objektům, které je v danou chvíli obklopují, proto často snědí více, než potřebují.

Při krmení lžičkou je tempo jídla pomalejší. Děti zkoumají jídlo, které mají na talíři, snaží se správně uchopit lžičku a trefit si jí do úst. Jídlo chytají rukama, čichají k němu a dokonce zkoumají i gravitační zákony a čas dopadu jídla na zem. Vždy, když máte možnost, dovolte dětem jíst lžičkou a těšte se spolu s nimi z progresu. Rozvoj jemné motoriky je v raném věku nesmírně důležitý a během jídla lžičkou dochází k rozvoji nejen na této úrovni.

V hektickém životě dospělých často sklouzneme k tomu, že polední přestávku strávíme před monitorem počítače a jídlo konzumujeme automaticky během práce. Nedělejte stejnou chybu s dětmi a naučte je už v útlém věku vychutnávat si jídlo. Je dobré mít doma nějaké kapsičky pro případ nouze nebo předem uvařené kaše nadávkované v lahvičkách se sosáčkem.

Vždy však dejte přednost krmení, které si bude dítě uvědomovat. Krmení je skutečný vývojový proces, stejně jako učení se sedět, chodit či mluvit. Naučte své děti stolovat, krmte je na místě k tomu určeném (tedy za jídelním stolem) a ukažte jim, jak se správně používá příbor. Díky těmto návykům si děti vybudují zdravý vztah k jídlu a stravovací návyky, za které se později nebudou muset stydět.