Jakou roli hraje dětská kuchyňka ve vývoji vašeho dítěte?

5 min.
17. zář'21

Děti milují hry, při kterých mohou předstírat a vymýšlet si různé scénáře. Jednou z takových her je i hra v dětské kuchyňce, která je obzvláště oblíbeným zdrojem zábavy a poznávání se zapojením fantazie a kreativity. Děti díky ní mohou napodobovat situace, které již důvěrně znají a zdokonalují se tak v mnoha oblastech. Víte, jaké benefity má dětská kuchyňka pro vaše předškoláky?

Hry na různé profese, které naplno zapojují představivost dětí, nejsou jen zábavou. Tyto hry jsou důležitou součástí kognitivního a sociálního rozvoje vašich dětí a už v předškolním věku mohou určit výběr povolání vašeho prcka. Všimli jste si, že vaše děti se ve velké míře pohybují v kuchyni právě tehdy, když tam vaříte a pečete různé dobroty? Potěšte je vlastní dětskou kuchyňkou a vychutnejte si naplno radost, jakou jim tato hračka přinese. To však není jediná výhoda dětských kuchyněk.

Batolata a děti předškolního věku obzvlášť oblibují hru v kuchyňce, protože je to pro ně skvělý způsob zkoumání, pokusů a experimentů. Děti si rozvíjejí jemnou motoriku, díky dětskému nádobí a spotřebičům bezpečně experimentují, ale zároveň mají možnost naučit se množství informací o zdravých potravinách a zdravém životním stylu.

Detske kuchynky benefity blog

Benefity hry v dětské kuchyňce

Tzv. role play, tedy hra na profese nebo různé role, je zábavnou a vzrušující aktivitou, která rozvíjí představivost dětí a obohacuje jejich kreativitu. Díky ní mají děti možnost prozkoumat svou fantazii, hrou v kuchyňce vymýšlejí různé recepty a objevují nejrůznější suroviny a přísady, které při vaření používají i rodiče. Děti experimentují se všemi kuchyňskými pomůckami a spotřebiči, přičemž při hře napodobují rodiče, ale také používají předměty podle vlastního uvážení.

Zdokonalování jazyka a komunikace

Kromě rozvíjení fantazie dává hra v dětské kuchyňce možnost kreativně se projevit ve vyprávění příběhů. Děti během hry často komentují své jednání, čímž si zlepšují jazykové zdatnosti a zdokonalují se v komunikaci. Rozšiřují si slovní zásobu, učí se názvy nových předmětů, jídel, surovin a častěji používají slovesa a přídavná jména, která jsou tak typická pro kuchyňské prostředí. Najednou uslyšíte z úst vašeho malého kuchaře pouze vařit, míchat, péct, horké, studené, sladké a podobně.

Sociální dovednosti a týmová práce

Kuchyňky povzbuzují děti, aby si hrály se svými vrstevníky, sourozenci, ale i rodiči, což zlepšuje jejich sociální dovednosti. Děti diskutují o tom, kdo bude šéfkuchař, pomocný kuchař, číšník, zákazník. Hra v kuchyňce inspiruje děti k týmové práci a spolupráci, učí je půjčovat si jednotlivá náčiní, poslouchat názory ostatních. Ne vždy je tato komunikace harmonická a určitě dojde ke konfliktům, ale i ty patří k nabývání sociálních dovedností.

Plánování a organizace

I když se to na první pohled nemusí zdát každému rodiči, děti rády organizují a uspořádávají hračky. Neplatí to jen o uspořádání autíček podle velikosti, ale také o organizaci kuchyně. Během hry v kuchyňce děti budou dokola ukládat talíře podle velikosti do jedné skříňky, v té druhé budou uspořádány šálky, v jiné zase suroviny. Ty mohou roztřídit na mléčné, pečivo, těstoviny, sladkosti, masné výrobky... Dokonale zorganizují i ​​hosty a přesně určí pořadí, v jakém kdo dostane svou porci jídla. Budete překvapeni, co všechno jsou děti schopny zorganizovat!

Kromě těchto benefitů se děti hrou v kuchyňce zdokonalí v již zmiňované jemné, ale i hrubé motorice, nabydou pocit nezávislosti, zvýší si sebevědomí, naučí se řešit různé problémy, dokonce se naučí počítat, poznají množství nových potravin a seznámí se s jednotlivými kuchyňskými pomůckami. A jaká kuchyňka bude to pravé ořechové pro vaše děti?

Kuchyňka se zvuky Cherry Kitchen Green Smoby

Kuchynky benefity blog

Novinka v naší nabídce v podobě kuchyňky Cherry Kitchen Green od renomovaného francouzského výrobce Smoby splňuje nejnovější interiérové ​​trendy a bude nejen krásnou hračkou, ale i designovým doplňkem dětského pokoje. Stylové francouzské provedení v kombinaci jemné zelené, béžové a bílé barvy však není to jediné, co vaše děti okamžitě upoutá.

Děti se mohou těšit na troubu, lednici, kávovar, varnou desku a 25 doplňků, které jim pomohou vykouzlit chutná jídla a dezerty od výmyslu světa. Kuchyňka je elektronická a má několik funkcí, které ještě více umocní radost ze hry. Při navrhování kuchyňky dbali designéři i výrobci i na ty nejmenší detaily. Kuchyňku zdobí nápaditý potisk, nechybí jí hodiny, úložný prostor, poličky či háčky na zavěšení kuchyňských doplňků. Vše, co jste od kuchyňky pro vaše děti očekávali, naleznete právě v kuchyňce Cherry Kitchen Green od Smoby.

Kvalitní kuchyňka na hraní, která odolá zubu času, bude děti bavit během celého dětství a vždy je naučí něco nového. Právě proto je dětská kuchyňka investicí, která si zachová svou hodnotu.