4 důvody, proč by vám děti měly pomáhat v kuchyni

5 min.
17. pro'21

Co spojuje lidi? No přece jídlo! A nejen společné stolování, ale také samotná příprava chutného jídla je něco, na čem se může podílet celá rodina bez ohledu na věk. Přesvědčíme vás o tom, že malí pomocní kuchaři mají v kuchyni své místo a že pustit děti do kuchyně už v útlém věku ani zdaleka neznamená katastrofu.

Společné vaření a pečení utužuje rodinné vztahy a v případě dětí má ještě jedno obrovské, nesporné pozitivum – může výrazně napomoci rozvoji v raném dětství po více stránkách. Ještě předtím, než pustíte své děti do kuchyně, se však ujistěte, že je pro ně bezpečným místem. Udržujte děti mimo dosah ostrých nožů, horkých sporáků a jiných nástrah, které by mohly malým kuchařům ublížit.

Budují si zdravé sebevědomí

Vědět, jak připravit jídlo a jak upravit stůl před jeho servírováním dává dětem významný pocit důležitosti a děti si mohou konečně říct, že dokážou i něco takového. Budou se cítit sebevědomě a nezávisle, díky svému podílu na přípravě jídla budou pociťovat hrdost a úspěch, neboť i jejich zásluhou si může celá rodina vychutnat skvělé jídlo. Pro dospělého člověka je příprava jídla samozřejmostí a často spíše otravnou, povinnou činností, ale pro dítě je to obrovský úspěch, a kromě sebevědomí budou také vděčné rodičům, že jim dovolili pomáhat při tak důležité činnosti.

Deti a pomoc v kuchyni

Zdravější stravovací návyky

Děti, které se při přípravě jídla cítí sebevědomě a zároveň cítí podporu rodičů, méně pravděpodobně sáhnou po jídle typu rychlého občerstvení a upřednostní něco jiného než sladkosti. Dokonce i vybíraví jedlíci budou chtít v kuchyni experimentovat a sáhnou po netradičních, zdravých surovinách.

Zapojte své děti do vaření a naučte je vše o důležitosti výživných jídel a zdravém životním stylu. Seznamte děti s vitamíny a minerály, které jsou důležité pro tělo, naučte je rozdíly mezi polotovarem a doma uvařeným jídlem, vysvětlete jim, co jsou to umělé přísady a podobně.

Je velmi jednoduché natřít si na kousek chleba nutelu, ale mnohem zábavnější je oloupat zeleninu a ovoce, pomáhat při hnětení těsta a zapojit děti i do komplikovanějších, ale zajímavějších procesů v kuchyni. Vytvořte si spolu s dětmi zdravé stravovací návyky, které budou vaši drobečci následovat i v dospělosti.

Získávají základní znalosti

Kdo by to řekl, že během vaření a pečení si děti mohou procvičit učivo ze školy? Vaření a pečení se neobejde bez vážení surovin, přepočítávání na porce a v případě některých receptů je třeba zapojit i přeměnu jednotek. Děti zjistí, že existuje metrický systém a britsko-americká soustava měrných jednotek. Budou v útlém věku vědět, že mouka se váží v kilogramech a mléko se odměřuje v litrech.

Kromě toho se naučí číst s porozuměním, protože sledovat recept krok za krokem je pro kýžený výsledek velmi důležité. Tímto se podpoří gramotnost dětí a rozšíří se jejich slovní zásoba. Kromě toho si spolu s rodiči osvojí různé techniky šlehání, míchání, hnětení, naučí se rozdíl mezi dušením jídla, grilováním a smažením. V kuchyni je opravdu pořád co objevovat.

Deti a dôležitá pomoc v kuchyni

Utužování rodinných vztahů

Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem a že kuchyně je srdce domu. Společná příprava jídla od úplného základu nepochybně utužuje rodinné vztahy. Během vaření musí spolu kuchaři komunikovat, pomáhat si, podávat různé kuchyňské pomůcky. Rodina společně ochutnává jídlo a diskutuje o tom, jaké koření mu ještě chybí, jestli je dost sladké nebo zda není náhodou příliš slané. Vaření a pečení představuje skvělý zdroj rozhovorů, a to i mimo kuchyni. Děti se mohou později kamarádům a spolužákům pochlubit, co doma uvařily a co nového se v kuchyni naučily.

Nejlepší kuchyňky na jednom místě

Darovat dětem vlastní kuchyňku je jako darovat jim kreativní prostor pro vlastní realizaci, motorický i osobnostní rozvoj. Kuchyňky mají na zdravý vývoj dětí množství benefitů a měly by se nacházet v každém dětském pokojíčku. My pro vás máme tipy na ty nejlepší dětské kuchyňky, které dětem udělají radost nejen pod stromečkem.

Elektronická kuchyňka Tefal Studio 360° XXL Bubble Smoby

Elektronická kuchyňka Tefal Studio 360 ° XXL Bubble od Smoby splňuje vše, co má kvalitní dětská kuchyňka splňovat. Disponuje zábavnými efekty, má spoustu spotřebičů a kopec doplňků, se kterými bude hra v kuchyňce opravdu zábavná a nezapomenutelná. Kuchyňka ve tvaru písmene L umožňuje přístup z více stran, takže nabízí dostatek prostoru pro hru více dětí. Za zmínku určitě stojí také moderní francouzský design, prvotřídní provedení a oblé hrany, které nejen pěkně vypadají, ale jsou zároveň zárukou bezpečné hry.

Kuchynka Tefal Studio Smoby červená

Restaurace s kuchyňkou Food Corner Smoby

Chcete dětem dopřát ještě o něco větší zážitek ze hry? Restaurace s kuchyňkou Food Corner od Smoby je tou správnou volbou. Spojení restaurace a kuchyně posune hru na vyšší úroveň a díky této hračce si děti vyzkouší kromě role kuchaře také roli majitele restaurace, číšníka či dokonce zákazníka. Nechybí ani bohatá sada doplňků a množství spotřebičů s funkcemi, které věrně imitují zvuky v reálné restauraci a kuchyni.

Reštaurácia a kuchynka Food Corner Smoby