Lezení po čtyřech a plazení u dětí

7 min.
12. kvě'25

Samostatné sezení, plazení, lezení po čtyřech, první kroky… děťátko už v raném věku prochází různými vývojovými milníky, které rodiče poctivě sledují a slaví každý jeden z nich. Výjimkou není ani zmiňované plazení a lezení po čtyřech, které dětem otevírá nové možnosti poznávání světa. Kdy začínají děti lézt po čtyřech a je to něco, co je třeba je naučit?

Lezení po čtyřech je ve vývoji dětí velmi důležitou fází a zůstává jí i přesto, že mnozí rodiče o tom v současnosti vedou různé diskuse. „Chůze“ na všech čtyřech je pro děťátko nejen fyzickým, ale i psychickým tréninkem a jednoznačně představuje významný milník. Podobně jako při pokroku v ostatních aspektech, i při lezení po čtyřech je třeba děťátko povzbuzovat, ale na druhé straně ho k tomu nenutit.

Příprava na velkou výzvu

Zatímco pro dospělého člověka je chůze něco tak přirozeného jako dýchání, pro ty nejmenší je i lezení po čtyřech pořádnou výzvou. Ptáte se, jak naučit dítě lézt po čtyřech? Je pravda, že lezení po čtyřech vyžaduje důkladnou přípravu, ale děti to většinou zvládnou bez pomoci rodičů.

Děťátko musí nejprve umět zvednout zadeček a bříško odlepit od země a k tomu všemu položit dlaně na podlahu. Tělesná váha děťátka se při lezení po čtyřech navíc přesouvá z jedné strany na druhou a mrňous se střídavě opírá o jednu ruku a opačnou nohu.

Příprava na lezení po čtyřech je opravdu intenzivní a spočívá v neustálém tréninku svalů. Děťátko nejprve zvedá hlavičku, později se přetáčí ze zad na bříško a zpět, pak přichází na řadu plazení a nakonec i lezení po čtyřech. Kromě posilování svalů dochází také k rozvoji smyslu pro rovnováhu, který je pro lezení po čtyřech nesmírně důležitý.

Dieťa a štvornožkovanie

Zdroj foto: Freepik

Kdy začínají děti lézt po čtyřech?

Děti začínají lézt kolem devátého měsíce, ale tak jako u všeho platí, že některé to zvládnou dříve a jiné se trošku zpozdí. Některé děti fázi lezení po čtyřech zcela vynechají a začnou hned chodit. Z toho vyplývá, že lezení po čtyřech je předstupněm chůze a děti se lezením po čtyřech připravují na to, co je později čeká. Během pohybu na všech čtyřech se děti cítí bezpečněji a podpírají se rukama, které jsou silnější než nožky.

Děti většinou začnou lézt po čtyřech před dovršením jednoho roku a teprve po tomto období přichází čas na znepokojení. Pokud vaše dítě ani po dvanácti měsících nemá zájem o lezení, neprojevuje ani první pokusy o lezení po čtyřech a všimli jste si i neschopnosti koordinovat pohyby, poraďte se s pediatrem. Pamatujte na to, že pomaleji se vyvíjejí i předčasně narozené děti, které potřebují k překonání milníků více času než jejich vrstevníci.

Téměř nekonečné výhody

Lezení po čtyřech není jen milníkem v životě děťátka. Přináší s sebou i výhody, které jsou téměř nekonečné:

  • Batolata během lezení po čtyřech pracují na stabilitě, posilují svaly trupu, ramen a boků, což má pozitivní vliv na pozdější ovládání hlubších částí těla.
  • Zdokonaluje se kooperace jednotlivých svalových skupin, což přispívá k lepšímu držení těla a umožňuje plynulý průběh dalšího vývoje.
  • Lezení po čtyřech ovlivňuje také integraci primárních reflexů, zejména asymetrický a symetrický tonický krční reflex.
  • Zlepšuje se smysl pro rytmus a spolupráci obou stran těla, což je důležité zejména při činnostech vyžadujících koordinaci pravé a levé ruky, tedy tleskání, chůze, běh, jízda na kole, oblékání, psaní, čtení atp.
  • Dítě se připravuje na přesný úchop, a to tím, že se ruce zatěžují, prodlužují se svaly prstů na rukou a tvarují se oblouky rukou.
  • Prohlubuje se vizuální vnímání a motorické plánování, dítě se učí orientovat v prostoru a vyhodnocovat své okolí.

Dieťa a matka

Zdroj foto: Freepik

Podporujte, ale nenuťte

Otázka mnoha rodičů je nejen ta, kdy dítě leze po čtyřech, ale také jak mu pomoci. Jak jsme již zmiňovali, před prvním pohybem po všech čtyřech si děťátko musí posílit svaly, procvičit smysl pro rovnováhu a v neposlední řadě potřebuje podněty, které ho povzbudí při dosahování dalšího vývojového milníku.

Lezení přináší dětem radost z volného pohybu, ale je také o rozvíjení. Dejte svému drobečkovi dostatek prostoru, tedy více než má v postýlce. Na volnou a pevnou plochu v obýváku rozložte podložku na hraní, děťátko položte na bříško a rozmístěte v jeho zorném poli různé hračky. Touha po hračce děťátko motivuje k tomu, aby se rozhýbalo a vlastní silou dosáhlo svého cíle.

V počátečním stadiu se bude miminko kolébat na bříšku dopředu a dozadu, později se začne plazit a nakonec se „postaví“ na všechny čtyři končetiny a po hračku si doleze po čtyřech. Samozřejmě, toto všechno se neděje během jednoho dne, ale během několika týdnů.

V období, kdy děti lezou po čtyřech, je důležité povzbuzovat je k samotnému pohybu. Děti budou fascinovány světem, který se jim otevírá přímo před očima, avšak stále budou potřebovat vaši pomoc. Hrajte si s dětmi, tahejte před nimi jejich oblíbené hračky a vymýšlejte nové způsoby, které vaše děti rozhýbou.

Jedním ze způsobů na rozhýbání mrňouska může být překážková dráha z polštářů a tím dalším domácí mazlíček. Rodiny se zvířátky nedají dopustit na tuto chlupatou motivaci. Pohlazení pejska nebo kočičky, která není na dosah ruky, dokáže děti pořádně nastartovat. Nejlepší motivaci jsou někdy samotní rodiče, tak se neváhejte i vy položit na všechny čtyři a ukažte děťátku, jak na to.

Pamatujte na to, že děťátko máte povzbuzovat, ne nutit ho lézt po čtyřech. Každé dítě začne lézt po čtyřech, když bude připraveno. Nedávejte děťátko příliš brzy do chodítka, nenuťte ho stát na nožkách a už vůbec nepřeskakujte několik vývojových fází jen proto, aby váš drobeček chodil dříve než ostatní vrstevníci.

Příprava na první kroky

Teď, když už máte zodpovězenou otázku, kdy dítě začne lézt po čtyřech, vám možná napadne, jak dlouho bude toto období trvat. Přece jen si tato životní fáze vyptá oběť v podobě děravých kolen na dupačkách a teplácích. Děti obvykle lezou po čtyřech asi 3 měsíce.

Když je lezení omrzí a jejich svaly a smysl pro rovnováhu jim umožní objevovat svět ve vzpřímené poloze, začnou se vytahovat výše. Dříve se dítě bude snažit vytáhnout nahoru na nábytek, proto nedoporučujeme v tomto období používat ubrusy. Děťátko by na sebe mohlo kromě ubrusu stáhnout i obsah položený na stole. Nakonec se malý průzkumník naučí stát bez opory na vlastních nohou a brzy učiní i první kroky.

Zdroj: