Bolesti břicha v těhotenství

  Kategorie: Těhotenství,
4 min.
14. zář'16

Říká se , že těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Některé ani nevědí, že jsou těhotné a jejch požehnaný stav jim připomíná jen stále více rostoucí bříško. Ty méně šťastné dokáže těhotenství pěkně potrápit. Ať spadáte do jedné nebo druhé kategorie, určitě se během těhotenství setkáte s bolestmi břicha nebo podbřišku.

Tehotenské bruško

Au, jsem těhotná!

“Den, kdy jsem zjistila, že čekám dítě, byl ten nejkrásnější v mém životě. Těšila jsem se na nakupování výbavičky pro miminko a sebe jsem si představovala na kávičkách v slušivých těhotenských šatech. To jsem však netušila, kolik stresu a výjezdů na pohotovost mi těhotenství přinese", vypráví 31 letá Eva, která vytoužené děťátko dlouho plánovala.

"Jednou v noci jsem se vzbudila kvůli ostré bolesti v podbřišku. Bolest ne a ne přestat, tak jsem zalarmovala manžela a hned jsme směřovali na urgent. Ani nevíte, jak jsem se cítila, když mě doktorka vyprovázela se slovy, že mám zaražené větry." 

Podobné zkušenosti má mnoho žen a nemůžeme se jim divit. Bolesti jsou často silné a rozpoznat ty "normální" od varovných příznaků vážnějšího onemocnění, není vůbec jednoduché. Podívejme se na nejčastější typy bolestí břicha u těhotných žen.

Bolesti bruska

"Menstruační" bolesti

V prvním trimestru si mnoho žen stěžuje na bolest v podbřišku podobnou menstruačním bolestem. Ve vašem těle se dějí obrovské změny a bolesti jsou často způsobené růstem dělohy. Bolesti mohou být i křečovité. Nepanikařte, pokud vás jejich intenzita probudí ze sna. Pokud nekrvácíte a bolesti časem ustoupí, není potřebná návštěva lékaře.

Prudká bolest při vstávání

Oblý děložní vaz fixuje dělohu po obou stranách. Jak děloha roste, vaz se napíná a způsobuje náhlou bolest vyskytující se hlavně při vstávání nebo změně polohy. Vstávejte proto pomalu a vyvarujte se prudkých pohybů. Bolesti mohou být tupé i ostré a jsou cítit na jedné nebo obou stranách podbřišku či ve slabinách. Tento typ bolesti se objevuje hlavně v 2. trimestru.

Když se zasekne trávení

Zácpa nebo nahromaděné plyny jsou neoddělitelnou součástí těhotenství mnoha žen. Děloha se přesouvá, roste a svým pohybem stlačuje střeva, která mají čím dál tím méně místa. Jejich činnost se zpomaluje a problémy začínají. Projevují se nevolností, pocitem plnosti  a bolestí nejen břicha. Při několikadenní zácpě bolest vystřeluje až do zad. Maminka Eva není jediná těhulka, kterou nahromaděné plyny dohnaly na urgent. Zácpě můžeme předcházet lehkým cvičením, zvýšeným příjmem vody a stravou bohatou na vlákninu.

Volejte hasiče

Pálení žáhy je častý problém těhotných žen – dokonce i těch, které před otěhotněním znaly pálení žáhy jen z reklam. Pálení způsobují žaludeční kyseliny, které se ze žaludku dostávají zpět do jícnu. Příčinou může být hormon progesteron ale i tlak dělohy na žaludek. Pálení žáhy může doprovázet bolest žaludku i bolest krku. Existuje několik babských receptů jak bojovat s těmito nepříjemnými příznaky. Vyzkoušejte sklenici mléka, bílý jogurt nebo snězte kousek rohlíku. Základem je však správná poloha při spaní. Ze zad se přesuňte na bok a hlavu podložte polštářem.

Poslíčci

Braxton-Hicksovy kontrakce, lidově řečeno "poslíčci", se objevují 2 – 3 týdny před porodem. Jde o jakési "cvičné" kontrakce, kterými se vaše tělo připravuje na samotný porod. Poslíčky může doprovázet i mírná bolest a tvrdnutí břicha. Kontrakce by neměly trvat dlouho. Pokud si nejste jistá, či už jde do tuhého nebo se jedná o poslíčky, zkuste se trochu projít a dát si teplou sprchu. Pokud kontrakce a bolest neustoupí, naopak, naberou na intenzitě, poraďte se s vaším lékařem.

Neberte bolesti na lehkou váhu

I když většina bolestí je v těhotenství normální, nepodceňte varovné příznaky vašeho těla. Ne nadarmo nám do vínku byla přibalena ženská intuice. Sama se znáte nejlépe a pokud máte pocit, že něco není v pořádku, vyhledejte lékaře. “I já jsem strávila půl dne na pohotovosti – s podezřením na zánět slepého střeva. Několikahodinový program na urgentu byl o to absurdnější, že jsem na něj utíkala z křtin mojí malé neteře.

Oblečená v slavnostních šatech, lodičkách a s dokonalým make-up-em jsem absolvovala vyšetření i infuzi. Naštěstí se moje obavy nepotvrdily a tak jsem odpochodovala domů”, vzpomíná maminka Kristína. Pokud si nejste bolestmi jistá, vždy je lepší překousnout hanbu na pohotovosti a mít jistotu, že je vše v pořádku, než později litovat.